Нормативна база

Дата на публикуване: 29.03.2012 13:30
Правна рамка

Нормативна база

- Наредба за задължителната информация, предоставяна на лицата, заявили интерес за участие в приватизацията по Закона за приватизация и следприватизационен контрол, и за документите и сведенията, представляващи служебна тайна - Държавен вестник, брой 87 от 13.09.2002г.
- Наредба за данните, подлежащи на вписване в публичните регистри, за процеса на приватизация и следприватизационен контрол - Държавен вестник, бр. 70 от 08.08.2003
- Наредба за възлагане на дейности, свързани с подготовката за приватизация или със следприватизациония контрол, включително процесуално представителство
- Наредба за анализите на правното състояние и приватизационните оценки и за условията и реда за лицензиране на оценители
- Закон за информация относно необслужвани кредити
- Закон за публично предлагане на ценни книжа
- Търговски закон
- Закон за концесиите
- Закон за общинската собственост
- Закон за административните нарушения и наказания
- Закон за административното производство
- Закон за местното самоуправление и местната администрация
- Закон за обезщетяване на собственици на държавени имоти
- Закон за мерките срещу изпирането на пари
- Закон за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти

Законова основа
ЗАКОН за приватизация и следприватизационен контрол

Наредби за търгове
НАРЕДБА за търговете и конкурсите

Правилник за дейността
- Правилник за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодейвието му с общинска администрация
- Сатут на комисията по приватизация и следприватизационен контрол към Общински съвет - Карнобат

Други наредби

НАРЕДБА
за сведенията, които съдържа декларацията по чл. 7, ал. 3 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, и за реда и органите за контрол на декларираните данни

/Приета с ПМС № 230 от 1.10.2002 г., обн., ДВ, бр. 96 от 11.10.2002 г./

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С наредбата се определят сведенията, които съдържа декларацията за произхода на средствата, с които физическите и юридическите лица, наричани по-нататък "лицата", участват в приватизацията, както и сроковете за представяне на декларациите.
(2) С наредбата се определят и редът, и органите за контрол на декларираните данни по ал. 1.
Чл. 2. (1) Лицата задължително представят пред органите за приватизация декларация за произхода на средствата - образец № 1 съгласно приложение № 1.
(2) В случаите на приватизация, когато покупната цена на обекта е до 5 хил. лева, лицата подават декларация - образец № 2 съгласно приложение № 2.
(3) Купувачите по сключени приватизационни договори, включително преди влизането в сила на наредбата, представят на Агенцията за следприватизационен контрол, съответно на общинските съвети, декларацията по ал. 1 за произхода на средствата, свързани с изпълнението на задълженията им за инвестиции, погасяване на задължения на приватизираното търговско дружество и други финансови задължения, поети с приватизационния договор.

Глава втора
СЪДЪРЖАНИЕ НА ДЕКЛАРАЦИЯТА

Чл. 3. (1) Данните в декларацията отразяват размера и произхода на притежаваните средства от всички източници за периода от началото на текущата година до датата на декларацията, както и платените данъци за последните 5 календарни години и за периода от началото на текущата година до датата на декларацията.
(2) В случаите по чл. 2, ал. 3 данните в декларацията отразяват размера и произхода на притежаваните средства от всички източници за периода от началото на отчетния период до датата на декларацията, както и платените данъци за периода, следващ подписването на приватизационния договор, до датата на декларацията.
(3) Юридическите лица прилагат като неразделна част към декларациите заверено копие от годишните финансови отчети за последните 5 години, придружени с доклада за заверка, изготвен от регистриран одитор, когато това се изисква съгласно Закона за счетоводството, както и месечен счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите за месеца, предхождащ датата на подаване на декларацията.
Чл. 4. Когато в декларацията се посочват постъпления на парични средства, чието получаване предстои в периода между попълването на декларацията и момента на плащането, това обстоятелство се отразява в графа "забележки" на съответния раздел. Към момента на плащането се представят документи, удостоверяващи постъпленията.
Чл. 5. (1) В случаите, когато лицата ползват кредитни средства от банки, към декларацията се прилага заверено копие от договора за кредит или писмо за ангажимент за финансиране - образец № 3 съгласно приложение № 3, издадено от банка. Когато кредитният договор не предвижда обезпечение, това задължително се посочва в графа "забележки".
(2) В случаите, когато лицата ползват заемни средства от небанкови финансови институции, от търговци или от физически лица, към декларацията се прилага писмен договор за заем, в който са посочени името, адресът, ЕГН, данъчният номер и БУЛСТАТ на заемодателите, както и заеманата сума.
Чл. 6. (1) Чуждестранните лица, които са данъчно регистрирани в Република България, попълват декларация съгласно изискванията на наредбата.
(2) Чуждестранните лица, които не са данъчно регистрирани в Република България, представят декларация съгласно изискванията на наредбата, която не се заверява от българските данъчни служби.
(3) Чуждестранните лица по ал. 2 прилагат към декларацията документ, издаден от компетентен орган и съобразно законодателството на страната, където тези лица са данъчно регистрирани. Документът трябва да съдържа данни за размера на доходите и платените данъци за последните 5 години, съответно за периода, следващ подписването на приватизационния договор, до датата на декларацията. Декларацията и приложеният документ трябва да са преведени и легализирани по съответния ред.
Чл. 7. (1) Общият размер на собствените парични и непарични платежни средства, посочени в декларацията, заедно с привлечените средства трябва да е равен или да надхвърля размера на предстоящите плащания по приватизационната сделка. В случай на плащане с непарични платежни средства се декларира стойността на реално платените суми за придобиването им, което лицата удостоверяват със съответните документи.
(2) Купувачите по сключени договори за приватизация, включително преди влизането в сила на наредбата, представят декларация, в която доказват произхода на отчитаните суми за осъществените инвестиции, погасените задължения на приватизираното търговско дружество, както и сумите за изпълнение на всички други финансови задължения по приватизационния договор за отчетния период.

Глава трета
СРОК ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕКЛАРАЦИЯТА

Чл. 8. (1) При публично оповестен конкурс декларация се представя единствено от участника, спечелил конкурса. Срокът за представяне на декларацията се определя от органа за приватизация в правилата за провеждане на заключителния етап и не може да бъде по-кратък от 20 календарни дни от датата на уведомяване на участника, спечелил конкурса, за решението, с което е определен за такъв. Органите за приватизация могат да предвидят в правилата за провеждане на заключителния етап на публично оповестения конкурс изискване лицата да представят декларацията към офертите за участие в конкретната приватизационна процедура.
(2) При публичен търг декларация се представя единствено от участника, спечелил търга. Декларацията се представя на органите за приватизация в 20-дневен срок от датата на провеждането на търга. При провеждане на неприсъствен търг декларацията се представя на органите за приватизация в срока по предходното изречение от участника, спечелил търга, или от лицето, упълномощено от него да използва системата за електронна търговия.
(3) При публично оповестен конкурс и публичен търг с явно наддаване представянето в съответните срокове на декларация, отговаряща на всички изисквания на наредбата, е задължително условие за сключването на приватизационната сделка. При неприсъствен търг наличието на декларация, отговаряща на всички изисквания на наредбата, е условие за прехвърляне на собствеността върху обекта на приватизация.
Чл. 9. (1) При публично предлагане на акции декларацията на купувача на тези акции се представя на органите за приватизация от инвестиционния посредник, осъществяващ продажбата, съответно от упълномощения от купувача инвестиционен посредник, в 20-дневен срок след прехвърлянето на собствеността върху тях.
(2) При приемане на търгово предложение по реда на чл. 149 от Закона за публично предлагане на ценни книжа предложителят или упълномощеният от него инвестиционен посредник представя на органите за приватизация декларация едновременно със заплащането на акциите - предмет на търгово предлагане.
Чл. 10. При продажба на акции чрез централизирани публични търгове лицата, чиито заявки са класирани успешно на търга, представят декларация на Агенцията за приватизация в определения срок за плащане на продаваните акции, като представянето на декларацията е условие за прехвърлянето на собствеността върху тях.
Чл. 11. Декларациите на купувачите по сключени приватизационни договори се представят на Агенцията за следприватизационен контрол, съответно на общинските съвети, в срока за представяне на отчетите за изпълнението на задълженията за инвестиции, погасяване на задължения на приватизираното търговско дружество и други финансови задължения, предвидени в приватизационните договори.


Глава четвърта
РЕД И ОРГАНИ ЗА КОНТРОЛ НА ДЕКЛАРИРАНИТЕ ДАННИ

Чл. 12. (1) Декларацията - образец № 1, се попълва и подписва в два екземпляра и се представя в териториалната данъчна дирекция по регистрацията на лицата за проверка.
(2) Териториалната данъчна дирекция проверява и заверява данните по глава втора в двата екземпляра на декларацията в 14-дневен срок след представянето й. Единият екземпляр се връща на титуляря, а другият остава в териториалната данъчна дирекция и се съхранява към данъчното досие на лицето до заличаването му от данъчния регистър.
(3) За проверка и заверка на декларацията - образец № 1, от съответната териториална данъчна дирекция се заплаща такса по Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси.
(4) Декларацията - образец № 2, се попълва и подписва в един екземпляр и се представя на органа за приватизация.
Чл. 13. Датата на заверка на данните в декларацията, извършена от териториалната данъчна служба, не може да е по-рано от един месец от датата на представянето на декларацията на органа за приватизация, съответно на Агенцията за следприватизационен контрол.
Чл. 14. (1) В случаите на необезпечен кредит по чл. 5, ал. 1 органите за приватизация, съответно Агенцията за следприватизационен контрол, са длъжни незабавно да уведомят управление "Банков надзор" на Българската народна банка.
(2) В случаите на декларирани заемни средства по чл. 5, ал. 2 органите за приватизация, съответно Агенцията за следприватизационен контрол, са длъжни да уведомят териториалната данъчна дирекция по регистрация на заемодателя за това обстоятелство.
(3) В случаите по чл. 2, ал. 3, ако в съответните срокове по наредбата не са представени декларации, Агенцията за следприватизационен контрол, съответно общинските съвети, уведомяват за това обстоятелство Бюрото за финансово разузнаване.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. За приватизационните процедури, при които е започнал да тече срокът за представяне на декларацията, лицата представят декларация - приложение № 1 към чл. 2, образец № 1 към отменената Наредба за сведенията, които съдържа декларацията по § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, и за реда и органите за контрол на декларациите .
§ 2. Министърът на финансите, Агенцията за приватизация и Агенцията за следприватизационен контрол дават указания по прилагането на наредбата.
§ 3. Министърът на финансите, ръководителите на органите за приватизация и изпълнителният съвет на Агенцията за следприватизационен контрол определят вътрешната организация и задълженията на длъжностните лица от съответните органи по прилагането на наредбата.
§ 4. Наредбата се приема на основание чл. 7, ал. 4 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
§ 5. Отменя се Наредбата за сведенията, които съдържа декларацията по § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, и за реда и органите за контрол на декларациите, приета с Постановление № 340 на Министерския съвет от 1997 г. (ДВ, бр. 78 от 1997 г.).



Декларация
по чл. 7, ал. 3 от ЗПСК

І. Особености:
1. Декларация по чл. 7, ал. 3 от ЗПСК и чл. 2, ал. 1 от Наредбата за сведенията... /Образец № 1 – декларация за произхода на средствата/:
- отразява – размера и произхода на притежаваните средствата от всички източници за периода от началото на текущата година до датата на декларацията и платените данъците за последните 5 /пет/ календарни години и за периода от началото на текущата година до датата на декларацията/;
- съгласно чл. 7, ал.1 от Наредбата за сведенията, която съдържа декларацията по чл.7, ал.3 от ЗПСК, и реда и органите за контрол на декларираните данни е необходимо общият размер на средствата, посочени в декларацията /собствени и привлечени/ да бъде равен или да надхвърля размера на предстоящото плащане по приватизационната сделка
- декларацията се попълва и подписва в два екземпляра
- заверява се от териториалната данъчна дирекция /ТДД/ по постоятен адрес на регистрация на физическото лице.
- за проверката и заверката на декларацията в съответната ТДД, съгл. чл. 12, ал. 3 от горецитираната наредба, е необходимо да заплатите такса по Тарифа № 12 на МФ по Закона за държавните такси, в размер на 70 лв.
2. Декларация чл. 7, ал. 3 от ЗПСК и чл. 2, ал. 2 от Наредбата за сведенията... /Образец № 2 – когато покупната цена на обекта е до 5 000 лв /:
- отразява размера и произхода на притежаваните средствата от всички източници за периода от началото на текущата година до датата на декларацията;
- съгласно чл. 7, ал.1 от Наредбата за сведенията, която съдържа декларацията по чл.7, ал.3 от ЗПСК, и реда и органите за контрол на декларираните данни е необходимо общият размер на средствата, посочени в декларацията /собствени и привлечени/ да бъде равен или да надхвърля размера на предстоящото плащане по приватизационната сделка
- декларацията се попълва и подписва в един екземпляр
- представят се на органа по приватизация – КПСК.

ІІ. Срок за представяне: 20-дневен срок от датата на провеждане на публичния търг с явно наддаване.

ІІІ. Придружителни документи:
1. За физическо лице:
- заверено копие от договора за кредит или писмо за ангажимент за финансиране /ако ползвате кредитни средства от банка/
- заверено копие от договора за заем /ако ползвате заемни средства от небанкови финансови институции, от търговци или от физически лица/   
2. За ЕТ /еднолични търговици/:
- заверено копие от годишните данъчни декларации за последните пет години ........... - ............г.
- заверено копие от отчета за приходите и разходите за 2003 г.
- заверено копие от договора за кредит или писмо за ангажимент за финансиране /ако ползвате кредитни средства от банка/
- заверено копие от договора за заем /ако ползвате заемни средства от небанкови финансови институции, от търговци или от физически лица/   
3. За дружества /ООД, ЕООД, АД, ЕАД/:
- заверено копие от годишните финансови отчети за последните 5 години, придружени с доклада за заверка за всяка отделна година, изготвен от регистриран одитор, когато това се изисква съгласно Закона за счетоводството
- заверено копие от месечния счетоводен баланс, предхождащ датата на подаване на декларацията
- заверено копие от отчета за приходите и разходите, предхождащ датата на подаване на декларацията
- заверено копие от договора за кредит или писмо за ангажимент за финансиране /ако ползвате кредитни средства от банка/
- заверено копие от договора за заем /ако ползвате заемни средства от небанкови финансови институции, от търговци или от физически лица/.








Търсене